Ells

Komu není po ekonomické stránce přáno, ten určitě nevede jednoduchý život. Někdo takový si musí leccos odpírat a nejednou kvůli tomu klidně i vysloveně strádá.

Podzimní zpomalení

Lidstvo se už před několika stoletími odpojilo od přírodních cyklů. Díky moderním technologiím máme dostupné světlo, teplo i jakékoliv potraviny kdykoliv průběhu dne i celého roku. Jediné, co musíme přizpůsobovat, je naše oblečení. Venkovní teploty ještě ovládat neumíme.

Jenže naše těla jsou sice na vědomé úrovni odpojena, ale přesto na nás přírodní cykly působí a my s nimi bojujeme. Podzim je obdobím zpomalení, dokončení, sklizně. Podzim je obdobím, kdy bychom se měli dosytit fyzicky i psychicky a připravit se na zimu, temnou část roku. Ale my to neděláme.

podzimní les

Místo toho nasadíme ještě vyšší pracovní tempo, protože je potřeba dohnat letní dovolené a připravit se na předvánoční shon. Naše tělo se nám pak „odmění“ nachlazením nebo extrémní únavou, podzimním splínem nebo aspoň depresivními myšlenkami. Určitě to taky znáte, jakmile začne ubývat denní světlo, cítíte se hůř a únava je silnější.

Zkuste to letos udělat jinak, zkuste respektovat přirozený cyklus přírody a naladit se na podzimní vlnu. Vidíte, že vaše obvyklé podzimní potíže budou menší, nebo dokonce zmizí úplně.

A jak to udělat?

Nepřehánějte to s prací. Není potřeba brát i další dovolenou, ale je dobré si svou práci zorganizovat a delegovat, co delegovat můžete. Taky se vyhněte tomu, že si budete brát práci domů, to nesvědčí ani vám, ani vašim blízkým. Volný čas by měl být skutečně volný, klidný. Buďte společně se svou rodinou. Pokud máte zahradu, můžete se věnovat sklizni, zavařování a přípravě zahrady na zimu. Můžete chodit na procházky do přírody a kochat se barevným listím. A když se setmí, buďte společně doma, čtěte knihy, vyprávějte si příběhy, odpočívejte. 

kniha káva podzimní listy

Pokud máte doma nějaký nedokončený projekt, třeba komodu nachystanou k natření, je teď ten nejlepší čas ho dokončit. Připravte svůj domov i mysl na zimu, dokončete vše, co má být dokončeno. Nezačínejte nic nového, abyste v zimě mohli skutečně odpočívat. Velké plány a nové nápady si nechte na jaro, které vám vlije do žil novou energii a bude vaší tvorbě přát.