Ells

Komu není po ekonomické stránce přáno, ten určitě nevede jednoduchý život. Někdo takový si musí leccos odpírat a nejednou kvůli tomu klidně i vysloveně strádá.

Proč zvolit pro své dítě látkové pleny?

Výbavičku pro miminko kupuje většina maminek v průběhu celého těhotenství, a mezi takovou výbavičku patří i pleny, bez kterých se miminko první měsíce života zkrátka neodejde. Většina matek sahá po běžných jednorázových plenách, které jsou dostu http://www.bio-info.cz/ pní v každém supermarketu, drogerii nebo lékárně. Co takhle ale vyzkoušet alternativu, a to látkové pleny? Ty totiž přináší pro rodiče i miminko hodně výhod.

body

Když se řekne látkové pleny, mnoho maminek si představí nepohodlné pleny se složitým zavazováním, které se používaly u generací ještě starších, než jsou dnešní mladé maminky. Za tu dobu se ovšem pleny posunuly hodně dopředu a dnes je manipulace s nimi a péči o ně o hodně snazší než kdy dřív.

Největší výhodou takových plen je bezpochyby ekologická oblast. Dítě průměrně z jednorázových plen vyprodukuje za svůj život přes 1 tunu odpadu. Pleny se rozkládají 250–500 let, a když si vezmete, kolik dětí ročně vyprodukuje takové množství plen, jedná se opravdu o strašidelné číslo. Pokud se ničí pomocí spalování, zanechává tento proces zase stopu na našem ovzduší. U látkových plen sice spotřebujete více vody při jejich údržbě, ale stále je to méně, než se spotřebuje při výrobě jednorázových plen. Většina látkových plen je navíc stoprocentně recyklovatelná a velmi snadno seženete i ty z bio materiálu.

pleny

Další velkou výhodou je ekonomická stránka věci. Jak už jsme zmínili, při používání látkových plen spotřebujete sice více vody na jejich očistu, ale ani takto zvýšené náklady se nevyrovnají nákladům, které utratíte za klasické jednorázové pleny. U látkových vás čeká jen vyšší začáteční investice, kdy pleny nakoupíte a poté už jen vynaložíte náklady na jejich údržbu.

Pro dítě jsou látkové pleny lepší i ze zdravotního hlediska. Jsou více prodyšné, totiž vzniká menší riziko podráždění kůže a opruzenin. Díky možnosti volného balení je také umožněno kyčlím mít fyziologický vývoj.

Při koupi látkových plen myslete na české značky. Podporou našich plen podpoříte malé české výrobce a lokální obchod.